JESTEM ZA
  • Home
  • Aktualności
  • O nas
  • Historia
  • Projekty, Dokumenty
  • Literatura, Przydatne Linki
  • Galeria
  • Kontakt
Miło nam poinformować, iż w roku 2017/18 będziemy kontynuować spotkania w ramach grupy wsparcia dla rodziców dzieci z Zespołem Aspergera. Odbywać się one będą w czwartki o godzinie 17:00 w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2 w Krakowie:

Poradnia Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2 w Krakowie
ulica Siewna 23D

http://www.poradnia2krakow.pl

Spotkania trwają półtorej godziny. Serdecznie zapraszamy całe rodziny. W trakcie spotkania dzieci mają zorganizowane zajęcia z wolontariuszami.

Harmonogram spotkań w roku szkolnym 2017/2018:

2017       28.IX      26.X      23.XI      14.XII
2018       18.I      8.II      8.III      5.IV      10.V      14.VI
​

aktualności


Picture

"ZAopiekuj się zwierzakiem! "

Dzieci z zespołem Aspergera potrzebują zrozumienia i akceptacji, często są samotne z powodu problemów z nawiązywaniem relacji. 

Samotność doskwiera także bezdomnym psom i kotom.

Dzieci i młodzież z zespołem Aspergera wraz z rodzicami, przyjaciółmi i sympatykami Stowarzyszenia "jestem ZA" pomogą w pracach porządkowych w schronisku dla zwierząt.
​
​Podczas akcji otwarty będzie kiermasz, na którym będzie można kupić m.in. prace przygotowane przez dzieci ze Stowarzyszenia "jestem ZA". Dochód przeznaczony zostanie na Schronisko i na działalność Stowarzyszenia.


Warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży z zespołem Aspergera

W ramach akcji "ZAopiekuj się zwierzakiem" organizujemy 9 maja (wtorek) w Krakowie warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży z zespołem Aspergera i wszystkich innych chętnych. Podczas warsztatów uszyjemy ze skarpetek maskotki zwierząt.13 maja zostaną one sprzedane na kiermaszu w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt przy ul. Rybnej w Krakowie. Dochód przeznaczymy po połowie: na Schronisko i na Stowarzyszenie "jestem ZA".

Serdecznie zapraszamy 8 maja, na godz. 18.00, Politechnika Krakowska, Wydział Mechaniczny, Instytut Inżynierii Materiałowej, Al. Jana Pawła II 37, budynek D, I p., sala D112.

Zgłoszenia do 4 maja na adres mailowy: barbara.barwacz@o2.pl
Picture

Poczuj chemię do autyzmu

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu świętowaliśmy już od 1 kwietnia.  Mieszkańców naszego pięknego, królewskiego miasta na Rynku Krakowskim oraz za pośrednictwem Radia Kraków przekonywaliśmy, by poczuli chemię do autyzmu. Oprócz wiedzy teoretycznej, w praktyce pokazaliśmy potencjał osób z ASD, tkwiący także w ich pasji do naukowych odkryć.

Na kolejnych XX już Warsztatach Naukowych dla Dzieci i Młodzieży z Zespołem Aspergera nasi młodzi naukowcy z wielkim zaangażowaniem zgłębiali tajniki procesów chemicznych.

Warsztaty zorganizowała tym razem pani dr inż. Agnieszka Łapczuk z Instytutu Chemii i Technologii Organicznej Politechniki Krakowskiej, członek naszego Stowarzyszenia i mama Kuby. Dziękujemy za świetną zabawę i "zarażenie" naszych pociech kolejną dziedziną nauki.

XVII Naukowe Warsztaty dla Dzieci z Zespołem Aspergera – Czy energia jest odnawialna i jak najefektywniej korzystać z energii cieplnej?

2 marca, w czwartek, o godz. 18.00 (Politechnika Krakowska, adres poniżej) odbędą się kolejne z cyklu warsztatowe zajęcia dla dzieci i młodzieży z zespołem Aspergera. Gospodarzem będzie Instytut Inżynierii Cieplnej i Procesowej PK.

Dzieci zapoznają się z odnawialnymi źródłami energii, z procesem wytwarzania energii oraz techniką termowizyjną stosowaną do lokalizacji miejsc strat ciepła w budownictwie.

Bardzo proszę o potwierdzenie do dnia 28 lutego obecności dzieci chętnych do wzięcia udziału w warsztatach na adres mailowy: barbara.barwacz@o2.pl lub pod nr tel 501 315 758.

W tym samym czasie odbędzie się spotkanie członków i sympatyków Stowarzyszenia „Jestem ZA”.

Przypominam adres:

Politechnika Krakowska, Wydział Mechaniczny, Instytut Inżynierii Materiałowej, Al. Jana Pawła II 37, budynek D, I p., sala D112

XV Naukowe Warsztaty dla Dzieci z Zespołem Aspergera – Czy chciałeś kiedyś poprowadzić tramwaj? Już niebawem będziesz mieć taką szansę!
​

Na specjalne życzenie dzieci, 24 listopada, w czwartek, o godz. 18.00 (Politechnika Krakowska, adres poniżej) odbędą się kolejne z cyklu warsztatowe zajęcia dla dzieci i młodzieży z zespołem Aspergera.

Gospodarzem będzie Instytut Pojazdów Szynowych Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej, który rok temu gościł naszych młodych naukowców, a zajęcia były tak ciekawe, że poprosili o kolejne warsztaty właśnie tu.

Dzieci zapoznają się z budową pierwszego polskiego symulatora tramwaju NGT6. W jego skład wchodzi realistyczna, w pełni działająca makieta użytkowa kabiny tramwaju NGT6 w skali 1:1, program symulacji odzwierciedlający rzeczywiste warunki prowadzenia tramwaju w ruchu miejskim oraz stanowisko instruktorskie.

Kabina symulatora może też pracować samodzielnie - niezależnie od symulacji jazdy. Posiada ona realny wygląd również od zewnątrz i przez to może być wykorzystywana podczas prezentacji jako stanowisko interaktywne. Wystarczy kabinę podłączyć do zasilania 230V i każdy może zapoznać się z działaniem poszczególnych podzespołów pulpitu rzeczywistego tramwaju bez konieczności stwarzania specjalnych warunków jakie wymagane są w trybie symulacji jazdy.


Jeśli chcesz, by Twoje dziecko mogło poczuć radość, wcielając się w rolę motorniczego, przyprowadź swoją pociechę na nasze warsztaty!

27 października zapraszamy na XIV Naukowe Warsztaty dla Dzieci z Zespołem Aspergera:
Razem cieplej czyli łączenie tworzyw sztucznych
.


Początek o godz. 18.00. Tematem zajęć będzie zgrzewanie i klejenie tworzyw sztucznych, które przydaje się przede wszystkim przy wykonywaniu instalacji gazowych i wodociągowych. 

Dzieci gościć będą w Instytucie Inżynierii Materiałowej Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej.

W czasie pobytu w laboratorium młodzi naukowcy nauczą się m.in. rozpoznawać materiały instalacyjne i metody ich spajania, ale na początek zapoznają się z regulaminem, przepisami bhp oraz instrukcją przeciwpożarową, wynikającą z rodzaju wykonywanych prac. 

Bardzo proszimy o potwierdzenie do dnia 21 października obecności dzieci chętnych do wzięcia udziału w warsztatach na adres mailowy: barbara.barwacz@o2.pl lub pod nr tel. 501 315 758.

Przypominamy adres:
Politechnika Krakowska, Wydział Mechaniczny, Instytut Inżynierii Materiałowej, Al. Jana Pawła II 37, budynek D, I p., sala D112

XII Naukowe Warsztaty dla Dzieci z Zespołem Aspergera – O ogniowej odporności materiałów czyli z czego zbudować dom, żeby nie spłonął i by był ciepły
 
12 maja, o godz. 18.00 odbędą się kolejne warsztaty naukowe. Od zoologii i botaniki przechodzimy znowu do techniki. Gospodarzem będzie Zakład Materiałów Konstrukcyjnych Instytutu Inżynierii Materiałowej Politechniki Krakowskiej.
 
Tym razem – oczywiście z zachowaniem wszystkich reguł bezpieczeństwa – będziemy sprawdzać, jak w płomieniu o wysokiej temperaturze zachowują się takie materiały, jak karton, drewno, płyta gipsowa, styropian, beton, cegła czy geopolimer. 
Dowiemy się, z czego buduje się domy i dlaczego z takich, a nie innych materiałów. Które z nich zapewniają trwałość konstrukcji w razie pożaru, a które są dobrymi izolatorami, chroniącymi nasze mieszkania i nas przed  niskimi temperaturami.
 
Emocji z pewnością nie zabraknie! 
 
Bardzo proszę o potwierdzenie do dnia 9 maja obecności dzieci chętnych do wzięcia udziału w warsztatach na adres mailowy: barbara.barwacz@o2.pllub pod nr tel. 501 315 758.

​Przypominam adres:
Politechnika Krakowska, Wydział Mechaniczny, Instytut Inżynierii Materiałowej, Al. Jana Pawła II 37, budynek D, I p., sala D112
Picture

Ogród sensoryczny dla dzieci z zespołem Aspergera oficjalnie otwarty!

Dzisiaj, po paru tygodniach prac, została przecięta niebieska wstęga otwierająca wstęp do naszego ogrodu. W tej miłej uroczystości uczestniczył m.in. Wiceprezydent Miasta Krakowa Andrzej Kulig oraz pełnomocnik Prezydenta d/s Osób Niepełnosprawnych Bogdan Dąsal.
Przypomnijmy, że głównym sponsorem tego projektu była Fundacja Banku BGŻ BNP PARIBAS, a poza naszym stowarzyszeniem organizację wsparła Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 2 oraz Stowarzyszenie Archipelagi Klultury.

Darczyńców było naprawdę wielu, wszystkim im serdecznie dziękujemy, bo bez nich niewiele bylibyśmy w stanie zrobić.

Chcielibyśmy jednak w tym miejscu najgoręcej podziękować Państwu: Joannie i Marcinowi Bartoszkom. Asia była pomysłodawczynią projektu i dzięki jej energii, inicjatywie i przedsiębiorczości udało się projekt zrealizować w tak krótkim czasie. Marcin to tytan pracy, kamieniarskiej, ogrodniczej i organizacyjnej. Każdą sobotę od paru tygodni spędzał wraz z grupą tatów (Łukasz Dzierżawski - trudno przecenić Twój wkład w to przedsięwzięcie!), mam (m.in. Aneta Frączek, Agnieszka Łapczuk-Krygier, Kasia Sarnowska), młodzieży i wolontariuszy na kopaniu, betonowaniu, wysypywaniu, piaskowaniu, żwirowaniu itp. Dziękujemy Wam za taaaaaakie wielkie serca!

Iwo, przyszłość naszego polskiego stolarstwa w Twoich młodziutkich jeszcze rękach! Dziękujemy za wspaniałych strażników ogrodu, karmniki i tabliczki z opisem roślin!
Olga Mikuła dzięki za obsługę fotograficzną dzisiejszego wydarzenia.

​Praca nad ogrodem nie skończyła się z dniem dzisiejszym, trwa nadal, bo trzeba o niego dbać, doglądać, poszerzać, dosadzać, by piękniał i służył nam coraz lepiej.
Rozmowa w TVP KRaków

O zespole Aspergera, działalności Stowarzyszenia "jestem ZA" i oczywiście o ogrodzie sensorycznym, którego otwarcie już w najbliższą sobotę, opowiadała dzisiaj w Nowym Dniu z Telewizją Kraków Barbara Barwacz-Mikuła, prezes naszego Stowarzyszenia. Zapraszamy, rozmowa od 20 min 50 s.


http://krakow.tvp.pl/24973475/20-iv-2016 


Rozmowa w Radiu Kraków

http://www.radiokrakow.pl/audycje/przed-hejnalem/w-krakowie-powstaje-ogrod-sensoryczny/ 

Zapraszamy do wzięcia udziału w naszym projekcie „Jestem ZA wiosną”. 
Razem z dziećmi i młodzieżą z Zespołem Aspergera, łagodną postacią autyzmu, zaniedbany trawnik zamienimy w inspirujący i piękny Ogród Sensoryczny.  Podzielimy go na strefy smaku, wzroku, słuchu, dotyku, zapachu i serca, każda ze starannie dobranymi roślinami i różnorodnymi nawierzchniami. Akcja sadzenia ogrodu odbędzie się 2 i 16 kwietnia w Krakowie na terenie zielonym za siedzibą Stowarzyszenia, ul. Siewna 23d.

„Jestem ZA wiosną” to również cykl bezpłatnych warsztatów: 
  • 19 III: dla rodziców – Mechanizmy wykluczenia społęcznego
  • 30 III: dla pedagogów – Uczeń z ZA w szkole
  • 2 i 16 IV: warsztaty botaniczne dla uczniów z ZA – Zapachy roślin, Dźwięki roślin

Zapraszamy do śledzenia aktualności: wydarzenie na facebooku „JestemZAwiosną”.
JestemZA Wiosną

Zapisy i  informacje: jestemzawiosna@gmail.com
​

Picture
Ściągnąć plakat tutaj

Z radością spieszymy poinformować, że nasz projekt społeczny "Jestem ZA wiosną - ogród sensoryczny dla dzieci z zespołem Aspergera" uzyskał patronat honorowy oraz medialny Prezydenta Miasta Krakowa.

​Dziękujemy bardzo Panie Prezydencie!
​
Picture

​Realizacja projektu jest możliwa dzięki zaangażowaniu pracowników-wolontariuszy z Banku BGŻ BNP Paribas oraz wsparciu Fundacji BGŻ BNP Paribas.
Picture
Organizatorzy:
 Stowarzyszenie na Rzecz Osób    z Zespołem Aspergera                    i Ich Rodzin „Jestem ZA”
http://jestemza.weebly.com
Stowarzyszenie      Antropologiczne                Archipelagi Kultury
http://archipelagikultury.org
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 2                               w Krakowie
http://www.poradnia2krakow.pl
Picture
Picture
Picture
​
Dobroczyńcy:

Pracownia ABEGOR
Firma Kamieniarska BARTOLIT
Politechnika Krakowska
ALSITECH SP. z o.o.
Picture
Picture
Picture
Picture

XI Naukowe Warsztaty dla dzieci – ZOO, które nie śpi zimą
 
13 lutego, w sobotę, o godz. 9.45 odbędą się jedenaste z cyklu zajęcia dla dzieci i młodzieży z zespołem Aspergera. Tym razem będzie gośćmi Ogrodu Zoologicznego w Krakowie.  
Uczestnicy warsztatów będą mogli pod okiem przewodnika poznać mieszkańców ZOO i ich zwyczaje. W trakcie zajęć przewodnik opowie też o krainach geograficznych, które zamieszkują poszczególne gatunki zwierząt i odpowie na pytania młodych zoologów. 
O godz. 10.00 weźmiemy udział w karmieniu fok uchatek. 
Czekają na nas m.in.: słonie, ptaki drapieżne, zwierzęta nocne, małpy, żyrafy, renifery, ptaki egzotyczne, koty i psowate. Nie omieszkamy też zaglądnąć do płazów, gadów i innych gospodarzy egzotarium.
Do ZOO wejdziemy o godz. 10.45. Zbiórka przed kasami. O godz. 9.32 odjeżdża z przystanku przy stadionie CRACOVII autobus nr 134 (można dojechać samochodem, ale tylko na dolny
parking, płatny i potem wspiąć się na górkę – ok. 15-20 min spacerkiem).
 
Bardzo proszę o potwierdzenie do dnia 6 lutego obecności dzieci i rodziców/opiekunów chętnych do wzięcia udziału w warsztatach na adres mailowy: barbara.barwacz@o2.pl lub pod nr tel 501 315 758.
Ilość miejsc ograniczona, więc prosimy o szybkie zgłoszenia. Warsztaty są oczywiście bezpłatne.
Picture
Picture

„Zrozumieć autyzm” – reportaż o zespole Aspergera

Serdecznie zapraszamy na premierę filmu pt. „Zrozumieć autyzm”, która będzie miała miejsce na kanale TVP3 (Kraków) 18 stycznia, o godz. 19.25. Film powstał z inicjatywy członków Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Z Zespołem Aspergera i Ich Rodzin „jestem ZA”. Wzięli oni w nim udział wraz ze swoimi pociechami i opowiedzieli o swoim codziennym życiu z ZA. Dużo miejsca zajmują też wypowiedzi dzieci i młodzieży z zespołem Aspergera, doktora psychiatry oraz terapeutów. 

​Zdjęcia kręcono podczas zawodów wędkarskich zorganizowanych przez PZW w Pobiedniku pod Krakowem oraz w Ośrodku dla Osób z Autyzmem „Effatha” przy ul. Zacisze w Krakowie.
Kolejne emisje 21 stycznia o godz. 21.30 oraz 24 stycznia o godz. 10.35.

Dzieci z zespołem Aspergera znów zaskoczyły naukowców! 

​14 stycznia odbyły się dziesiąte już Naukowe Warsztaty dla Dzieci – Wszystko o małych i dużych silnikach spalinowych

​Tym razem gospodarzem był Instytut Pojazdów Samochodowych i Silników Spalinowych Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej, którego dyrektorem jest dr inż. hab. Marek Brzeżański, prof. PK.
Dzieci zapoznały się z budową silników i ich pracą. Miały okazję zobaczyć zarówno małe okazy tych urządzeń, jak i gigantyczne serce samochodu ciężarowego. Odwiedziły też hamownię. Pracownicy PK, przed których talentem pedagogicznym, chylimy czoła, pokazali też, jak bada się zużycie paliwa, mierzy temperaturę olejów i wielkość emisji zanieczyszczeń czy ilość pyłu wydobywającą się z rury wydechowej.

Po raz kolejny nasze dzieciaki, i te starsze i te, które powinniśmy już właściwie określać mianem młodzieży, zaskoczyły zawodowych naukowców poziomem wiedzy w zakresie motoryzacji, szczegółowością zadawanych pytań, a przede wszystkim ogromnym zainteresowaniem tą tematyką. 


Już w lutym kolejne zapraszamy na kolejne warsztaty. Termin i temat podamy niebawem, a już teraz serdecznie zapraszamy!

X Naukowe Warsztaty dla Dzieci z Zespołem Aspergera  – Wszystko o małych i dużych silnikach spalinowych
 
14 stycznia odbędą się dziesiąte już z cyklu warsztatowe zajęcia dla dzieci i młodzieży z zespołem Aspergera. Tym razem gospodarzem będzie Instytut Pojazdów Samochodowych i Silników Spalinowych Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej.
Dzieci zapoznają się z budową silników, zarówno tych starszego typu, jak i nowoczesnych. Odwiedzą też hamownię i dowiedzą się, jakie badania są tam prowadzone. Tajemnicą być przestaną spaliny samochodowe i kwestia związanych z nimi zagrożeń dla zdrowia i środowiska.  
To prawdziwa gratką dla … miłośników motoryzacji! Budowa i praca silników, od tych niewielkich aż po ogromne, czeka nas znowu dużo frajdy i mnóstwo wrażeń! Serdecznie zapraszamy.  

Bardzo proszę o potwierdzenie do dnia 11 stycznia obecności dzieci chętnych do wzięcia udziału w warsztatach na adres mailowy: barbara.barwacz@o2.pl lub pod nr tel 501 315 758.
W tym samym czasie odbędzie się spotkanie członków i sympatyków Stowarzyszenia „Jestem ZA”.
Przypominam adres:
Politechnika Krakowska, Wydział Mechaniczny, Instytut Inżynierii Materiałowej, Al. Jana Pawła II 37, budynek D, I p., sala D112
Picture

"jestem ZA" wigilią

​W poniedziałek, 21 grudnia, Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Zespołem Aspergera i Ich Rodzin, spotkało się w wigilijnym już nastroju, by przy wspólnym stole porozmawiać, pokolędować i przyjrzeć się dzieciakom, które - bez względu na wiek i płeć - z zapałem i radością ozdabiały świąteczne pierniki.
Przy akompaniamencie gitary, na której zagrał tata Natanaela, przy wspaniałych domowych ciastach upieczonych przez nasze mamy i tatów, "przybieżaliśmy do Betlejem", wspólnie z pasterzami ruszaliśmy do szopy, że aż "hej!", "szliśmy wszyscy do stajenki", "błogosławiliśmy ojczyznę miłą" i tylko o "cichą noc" było trudno, bo śpiewaliśmy głośno i z przytupem! 
Najserdeczniejsze podziękowania dla Doroty, naszej kochanej wolontariuszki, która przez ładnych parę godzin najpierw przygotowywała wigilię, potem prowadziła warsztaty dla dzieci, a na koniec posprzątała po tych wszystkich zabawach! 

Wszystkim wszystkiego najlepszego i radosnego świętowania życzą członkowie Stowarzyszenia "jestem ZA"!
Picture
Picture
Picture
Picture
Picture
Picture
Picture

IX Naukowe Warsztaty dla Dzieci z Zespołem Aspergera  – Przyjemne z pożytecznym czyli Andrzejki w odlewni 
 
26 listopada, w czwartek, o godz. 18.00 (Politechnika Krakowska, adres poniżej) odbędą się dziewiąte z cyklu warsztatowe zajęcia dla dzieci i młodzieży z zespołem Aspergera. Tym razem gospodarzem będzie Katedra Technologii Materiałów na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej.
Dzieci zapoznają się z procesem wykonywania przedmiotów przez wypełnianie form ciekłym metalem i jego etapami. Będą zalewać formy odlewnicze ciekłym woskiem (użytym dla bezpieczeństwa zamiast metalu), poczekają na krzepnięcie materiału, wyjmą odlewy z formy i wykończą je.
Jeśli chcesz, by Twoje dziecko mogło poczuć radość tworzenia, wcielając się w rolę odlewnika, przyprowadź swoją pociechę na nasze warsztaty!

Bardzo proszę o potwierdzenie do dnia 23 listopada obecności dzieci chętnych do wzięcia udziału w warsztatach na adres mailowy: barbara.barwacz@o2.pl lub pod nr tel 501 315 758.
W tym samym czasie odbędzie się spotkanie członków i sympatyków Stowarzyszenia „Jestem ZA”.
Przypominam adres:
Politechnika Krakowska, Wydział Mechaniczny, Instytut Inżynierii Materiałowej, Al. Jana Pawła II 37, budynek D, I p., sala D112

VIII Naukowe Warsztaty dla Dzieci z Zespołem Aspergera  – Symulator tramwaju
 
22 października odbyły się ósme już z cyklu warsztaty naukowe dla dzieci i młodzieży z zespołem Aspergera. Tym razem gospodarzem był Instytut Pojazdów Szynowych Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej.
Dzieci zapoznały się z budową pierwszego polskiego symulatora tramwaju NGT6. W jego skład wchodzi realistyczna, w pełni działająca makieta użytkowa kabiny tramwaju NGT6 w skali 1:1, program symulacji odzwierciedlający rzeczywiste warunki prowadzenia tramwaju w krakowskim ruchu miejskim oraz stanowisko instruktorskie. Kabina symulatora posiada realny wygląd również od zewnątrz. 
Każdy uczestnik warsztatów mógł usiąść za pulpitem sterowniczym i poprowadzić tramwaj przez przynajmniej trzy przystanki. Zdarzały się wprawdzie kolizje, ale na szczęście drobne i co najważniejsze wirtualne, a byli i tacy młodzi specjaliści, którym udało się przejechać bezbłędnie i pozbierać z przystanków wszystkich pasażerów. Tym razem nie musieli oni nawet kasować biletów!
Trudno było zakończyć tę wspaniałą zabawę, ale z pewnością zaowocuje ona szeregiem nowych wielbicieli szynowych pojazdów.
 
Na następne warsztaty zapraszamy na odlewnię. Dzieci przygotują formy i będą do nich odlewać aluminium. Termin podamy już niebawem, a już teraz serdecznie zapraszamy

VIII Naukowe Warsztaty dla Dzieci z Zespołem Aspergera

Zapraszamy na VIII Naukowe Warsztaty dla Dzieci z Zespołem Aspergera  – Czy chciałeś kiedyś poprowadzić tramwaj? Już niebawem będziesz mieć taką szansę!
 
22 października, w czwartek, o godz. 18.00 (Politechnika Krakowska, adres poniżej) odbędą się ósme z cyklu warsztatowe zajęcia dla dzieci i młodzieży z zespołem Aspergera. Tym razem gospodarzem będzie Instytut Pojazdów Szynowych Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej.

Dzieci będą mogły zapoznać się z budową pierwszego polskiego symulatora tramwaju NGT6. W jego skład wchodzi realistyczna, w pełni działająca makieta użytkowa kabiny tramwaju NGT6 w skali 1:1, program symulacji odzwierciedlający rzeczywiste warunki prowadzenia tramwaju w ruchu miejskim oraz stanowisko instruktorskie.
Kabina symulatora może też pracować samodzielnie - niezależnie od symulacji jazdy. Posiada ona realny wygląd również od zewnątrz i przez to może być wykorzystywana podczas prezentacji jako stanowisko interaktywne. Wystarczy kabinę podłączyć do zasilania 230V i każdy może zapoznać się z działaniem poszczególnych podzespołów pulpitu rzeczywistego tramwaju bez konieczności stwarzania specjalnych warunków jakie wymagane są w trybie symulacji jazdy.
 
Jeśli chcesz, by Twoje dziecko mogło poczuć radość, wcielając się w rolę motorniczego, przyprowadź swoją pociechę na nasze warsztaty!

Bardzo proszę o potwierdzenie do dnia 16 października obecności dzieci chętnych do wzięcia udziału w warsztatach na adres mailowy: barbara.barwacz@o2.pl lub pod nr tel 501 315 758.
W tym samym czasie odbędzie się spotkanie członków i sympatyków Stowarzyszenia „Jestem ZA”.
Przypominam adres:
Politechnika Krakowska, Wydział Mechaniczny, Instytut Inżynierii Materiałowej, Al. Jana Pawła II 37, budynek D, I p., sala D112
Picture
Picture

W dniu dzisiejszym (4 października) dzieci z zespołem Aspergera wzięły udział w Turnieju Wędkarskim – Pożegnanie Lata.

Ta piękna impreza odbyła się na łowisku w Pobiedniku pod Krakowem, a jej pomysłodawcą i organizatorem był Jerzy Mikus z Polskiego Związku Wędkarskiego. Stowarzyszenie na Rzecz  Osób z Zespołem Aspergera i Ich Rodzin „jestem ZA” z radością przyjęło zaproszenie do wspólnej zabawy, która już niebawem może przekształcić się w stałą pasję.

Uczestnicy i pogoda świetnie dopisali, słońca nie brakowało, a chętnych do złowienia ryb było jeszcze więcej. Nie wszystkim się poszczęściło, ale większość dzieci złowiła choćby małe, pokryte łuską zwierzątko z ogonkiem i skrzelami, które oczywiście po zmierzeniu przez sędziego wypuszczaliśmy z powrotem do wody.
Turniej objął patronatem Dyrektor Małopolskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Włodzimierz Okrajek, który ufundował puchary za największą oraz za najmniejszą rybę, medale dla każdego uczestnika oraz dyplomy pamiątkowe. 

Organizatorzy zadbali też o to, by przyjemne połączyć z pożytecznym. Po zawodach zjawiła się na łowisku …  Państwowa Straż Pożarna z Nowej Huty oraz Ochotnicza Straż Pożarna z Wawrzeńczyc. Który mały chłopiec nie marzył kiedyś, by zostać strażakiem? A niektórzy starsi właśnie w OSP spełniają swoje marzenia. Strażacy zapoznali dzieci z wyposażeniem wozów bojowych, gaśniczym oraz ratowniczym. Każdy mógł przymierzyć specjalny strój strażacki wraz z hełmem oraz wejść we wszystkie zakamarki wozów. Wszyscy uczestnicy zawodów  otrzymali też opaski odblaskowe oraz książeczki poświęcone bezpieczeństwu.

Turniej był filmowany przez ekipę TVP Kraków, która przygotowuje specjalny, kilkunastominutowy program o zespole Aspergera. 
Na koniec nie zabrakło pysznej kiełbaski z grilla oraz odrobiny słodkości.

A już pod koniec października zapraszamy na kolejne Warsztaty Naukowe na Politechnikę Krakowską, tym razem dzieci poznają symulator tramwaju.  Informacje o terminie będą na naszej stronie www.jestemza.weebly.com oraz profilu Stowarzyszenia na FB.

Turniej Wędkarski – Pożegnanie Lata w Pobiedniku

Serdecznie zapraszamy dzieci z zespołem Aspergera i ich Rodziny do udziału w Turnieju Wędkarskim – Pożegnanie Lata, który odbędzie się 4 października, o godz. 10.00 na łowisku w Pobiedniku pod Krakowem. Gospodarzem imprezy będzie Koło Polskiego Związku Wędkarskiego Zwierzyniec Kraków.

W programie przewidujemy coś dla ducha i coś dla ciała, a zatem łowienie ryb w parach dziecko - opiekun z Koła PZW, poczęstunek, a przede wszystkim świetną zabawę i integrację z seniorami PZW, którzy będą służyć dobrą radą i cennymi wskazówkami młodemu, wędkarskiemu narybkowi.

Na zwycięzców czekać będą statuetki, a wszyscy uczestnicy otrzymają pamiątkowe medale. 

Prosimy o potwierdzenie udziału do 22 września na adres mailowy barbara.barwacz@o2.pl lub na numer telefonu  501 315 758.

Szczegółowe informacje będziemy rozsyłać osobom, które prześlą w w/w terminie zgłoszenie. 

Picture

Cztery słonie czyli ile waży F-16

22 czerwca odbyły się VII Naukowe Warsztaty dla Dzieci i Młodzieży z Zespołem Aspergera – Lot bojowy F16 czyli czego można nauczyć się na symulatorze?
Tym razem gospodarzem był Instytut Informatyki Stosowanej Wydziału Mechanicznego PK.
Dzieci wysłuchały prezentacji dra inż. Dariusza Karpisza o samolotach bojowych i zadały mnóstwo dociekliwych pytań. Następnie przystąpiły do sklejania modeli latających maszyn wojskowych, w czym dzielnie pomagali im studenci Instytutu Informatyki. Pewnie jeszcze dzisiaj wieczorem wspaniałe modele znajdą swoje honorowe miejsca na domowych półkach w dziecięcych pokojach!
Na koniec młodzi naukowcy zobaczyli symulator samolotu F-16, mogli dotknąć niektórych przyrządów, wszystko dokładnie i naocznie zbadać, poznając tym samym podstawy działania maszyny, która jest identyczna z kabiną i kokpitem F-16 pod względem wyglądu, fizyki lotu oraz procedur, jakie musi wykonać pilot podczas startu, lotu i lądowania. Opanowanie podstaw sterowania F-16 na tym symulatorze zajmuje kilka tygodni, ale dzisiejsze warsztaty z pewnością były przedsmakiem tego, co może czekać przyszłych studentów:).


W dniu 18 czerwca, w Ministerstwie Edukacji Narodowej w Warszawie, odbyła się uroczystość wręczenia nagród w ogólnopolskim konkursie „GENialna Szkoła”. 
Organizatorem Konkursu jest Fundacja Pomocy Rodzinom i Chorym na Mukowiscydozę MATIO. Partnerem Konkursu było Stowarzyszenie Na Rzecz Osób z Zespołem Aspergera i Ich Rodzin „jestem ZA”.
Nagrodzone zostały placówki edukacyjne, które w sposób szczególnie odpowiedzialny opiekują się dziećmi chorymi na Mukowiscydozę, inne choroby rzadkie oraz dziećmi z zaburzeniami o podłożu genetycznym i neurologicznym., motywując je do działania, wprowadzając w dorosłe życie, ucząc empatii, pomocy i zrozumienia.
Uroczystość zgromadziła niezwykłych pedagogów, ich uczniów, ludzi, których praca winna wyznaczać standardy pracy z dziećmi o szczególnych potrzebach edukacyjnych.
Swoją obecnością zaszczyciła uroczystość pani poseł Lidia Gądek, sekretarz stanu, Pełnomocnik Rządu ds. bezpieczeństwa w szkołach pani Urszula Augustyn, dyrektor Departamentu Kształcenia Ogólnego i Wychowania pani Anna Wesołowska., przedstawicielka rzecznika Praw Dziecka.
„Dzieci niepełnosprawne nie muszą uczyć się w odrębnych szkołach i być izolowane od swoich rówieśników. Mogą i powinny uczyć się i być razem z rówieśnikami. Należy jednak dostrzec ich odrębność oraz uwzględnić ją w procesie uczenia, wychowania i budowania przyjaznych relacji z otoczeniem. Ma to ogromny wpływ na jakość życia tych dzieci w przyszłości”.
Wśród nagrodzonych szkół znalazły się zarówno małe szkoły wiejskie, jak i duże, z centrów miast. Drugą nagrodę otrzymał Zespół Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych nr 1 przy al. Kijowskiej w Krakowie. Szkoła, której dyrektorem jest Magdalena Mazur, została nagrodzona "za profesjonalną opiekę nad uczniami z zespołem Aspergera, za empatyczne podejście grona pedagogicznego oraz za pomoc i współpracę z rodzicami dzieci z ZA".
Picture
Picture
Picture
Picture
Picture
Picture

VII Naukowe Warsztaty dla Dzieci i Młodzieży z Zespołem Aspergera – Lot bojowy F16 czyli czego można nauczyć się na symulatorze?

22 czerwca, w poniedziałek, o godz. 18.00 (Politechnika Krakowska, adres poniżej) odbędą się siódme z cyklu warsztatowe zajęcia dla dzieci. Tym razem gospodarzem będzie Instytut Informatyki Stosowanej Wydziału Mechanicznego PK. 
Dzieci poznają podstawy działania symulatora, który jest identyczny z F-16 pod względem wyglądu, fizyki lotu oraz procedur, jakie musi wykonać pilot podczas startu, lotu i lądowania.Reakcje „samolotu” na ruchy drążkiem sterowniczym lub zmiany położeń przełączników będzie można obserwować na monitorze. Zanim dzieci rozpoczną „lot”, będą musiały przeprowadzić wszystkie procedury jak w prawdziwym samolocie. Opanowanie podstaw sterowania F-16 na tym symulatorze zajmuje około pół roku, ale najbliższe warsztaty z pewnością będą przedsmakiem tego, co może czekać przyszłych studentów:).

Dzieci będą też miały możliwość sklejenia i zabrania ze sobą modeli wojskowych samolotów (modele będą dostosowane do wieku i umiejętności uczestników warsztatów).

Bardzo proszę o potwierdzenie do dnia 17 czerwca obecności dzieci chętnych do wzięcia udziału w warsztatach na adres mailowy: barbara.barwacz@o2.pl lub pod nr tel. 501 315 758.
Przypominam adres: Politechnika Krakowska, Wydział Mechaniczny, Instytut Inżynierii Materiałowej, Al. Jana Pawła II 37, budynek D, I p., sala D112

Picture
Picture

VI Naukowe Warsztaty dla dzieci i młodzieży z zespołem Aspergera – Tworzywa sztuczne: co możemy wytwarzać poprzez wtryskiwanie ich do form?

22 maja odbyły się się szóste warsztatowe zajęcia na Politechnice Krakowskiej. Tym razem gościło nas Laboratorium Polimerów Organicznych Instytutu Inżynierii Materiałowej. Młodziutcy goście Politechniki Krakowskiej dowiedzieli się, co to są tworzywa sztuczne. Poznali metody, przy użyciu których otrzymywane są otaczające nas „plastikowe” przedmioty. Sami przygotowali i zasypali granulat do wtryskarki, a także nauczyli się otwierać i zamykać formy. Na własne oczy przekonali się, w jaki sposób wytwarza się gotowe, niewymagające dalszej obróbki, formy z tworzyw sztucznych na zimno i na gorąco. Wyjęte prosto z wtryskarki przedmioty parzyły w palce, ale dzieciaki świetnie sobie z nimi radziły. Na koniec pokazano im, jak rozpoznawać wady wykonanych tą metodą materiałów. 

Następne, czerwcowe warsztaty odbędą się na symulatorze samolotu F-16. Termin podamy już niebawem, a już teraz serdecznie zapraszamy.

Picture
Picture
Picture
Picture

„jestem ZA” na 8. Krowoderskim Pikniku Rodzinnym w Krakowie

23 maja odbył się 8. Krowoderski Piknik Rodzinny, którego gospodarzem był Zespół Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych nr 1 im. Janusza Korczaka, przy al. Kijowskiej 3 w Krakowie. Dzięki inicjatywie Dyrekcji oraz grona pedagogów specjalnych Szkoły dochód z aukcji prac plastycznych – laureatów konkursu "Podróż naszych marzeń" – przeznaczony został na Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Zespołem Aspergera i Ich Rodzin „jestem ZA”. Przypomnijmy, że ZSOI nr 1 jest zdobywcą II nagrody w Ogólnopolskim Konkursie „GENialna Szkoła” za profesjonalną opiekę nad uczniami z zaburzeniami neurologicznymi, w tym z ZA, za kadrę, która pracuje z zaangażowaniem i pasją, pasją nauczania połączoną z miłością do dzieci i chęcią niesienia bezinteresownej pomocy.
Piknik od 8 lat jest świętem społeczności całej szkoły, integruje i łączy oraz prezentuje całoroczną pracę Uczniów, Rodziców i Nauczycieli. W tym roku był dodatkowo świętem łączącym szkolną Rodzinę ze społecznością lokalną, dzielnicą Krowodrza. 
Rokrocznie przy tej okazji rozstrzygany jest konkurs plastyczny pt. "O czym marzę, gdy zamykam oczy". W tym roku mali artyści udali się w "Podróż naszych marzeń". Środki, które udało się zebrać podczas aukcji prac przekazano na rzecz Stowarzyszenia "Jestem ZA" wspierającego osoby z zespołem Aspergera i ich rodziny. Serdecznie dziękujemy!


Picture
Picture
Picture
Picture
Picture

VI Naukowe Warsztaty dla Dzieci i Młodzieży z Zespołem Aspergera – Tworzywa sztuczne: co możemy wytwarzać poprzez wtryskiwanie ich do form?

22 maja, w piątek, o godz. 18.00 (Politechnika Krakowska, adres poniżej) odbędą się szóste z cyklu warsztatowe zajęcia dla dzieci. Tym razem gospodarzem będzie Laboratorium Polimerów Organicznych Instytutu Inżynierii Materiałowej. Młodzi goście Politechniki Krakowskiej dowiedzą się, co to są tworzywa sztuczne. Przygotują i zasypią granulat do wtryskarki, nauczą się otwierać i zamykać formy. Zobaczą, jak wytwarza się gotowe, niewymagające dalszej obróbki, formy z tworzyw sztucznych na zimno i na gorąco. Na koniec nauczą się, jak rozpoznawać wady wykonanych tą metodą kształtek. 

Warsztaty cieszą się coraz większą popularnością. Dzieci czują się na Politechnice jak u siebie w domu. Niektóre już zaplanowały naukową karierę i sięgnięcie po nowe wynalazki. Mamy, które widziały w nich prawników i lekarzy, załamują ręce, ale to właśnie nauki ścisłe podbiły serca ich pociech!

Bardzo proszę o potwierdzenie do dnia 20 maja obecności dzieci chętnych do wzięcia udziału w warsztatach na adres mailowy: barbara.barwacz@o2.pl lub pod nr tel. 501 315 758.
W tym samym czasie odbędzie się spotkanie członków i sympatyków Stowarzyszenia „Jestem ZA”.
Przypominam adres: Politechnika Krakowska, Wydział Mechaniczny, Instytut Inżynierii Materiałowej, Al. Jana Pawła II 37, budynek D, I p., sala D112
Picture
Picture

Dzieciaki już gotowe na Dzień Mamy!
8 maja odbyły się kolejne, kreatywne warsztaty plastyczne dla dzieci z zespołem Aspergera, tym razem pod hasłem „My kochamy nasze mamy!”. 
Efektem wspólnej pracy rąk małych i dużych były wykonane metodą decoupage ozdobne pudełka na mamine skarby. 
Raz wprawiony w ruch twórczy zapał był podsycany wciąż nowymi pomysłami: pudełka nie mogły pozostać puste, więc pieczołowicie nanizywano korale i szykowano bransoletki.
W trakcie zajęć, prowadzonych przez naszą tryskającą – najlepszą na świecie - energią wolontariuszkę Izę Piszczek, nie zabrakło też odrobiny ruchu i gimnastyki. 
Picture
Picture
Picture
Picture
Picture
Picture
Picture

Kreatywne warsztaty plastyczne dla dzieci z zespołem Aspergera – „My kochamy nasze mamy!”

8 maja, o godz. 18.00 (Politechnika Krakowska, dokładny adres poniżej) zapraszamy na kolejne warsztaty dla dzieci i młodzieży. Tym razem efektem naszej wspólnej pracy będą - wykonane metodą decoupage ozdobne pudełka na mamine skarby – wspaniały prezent na zbliżające się święto wszystkich rodzicielek.

W trakcie zajęć, prowadzonych przez instruktorkę – naszą wolontariuszkę Izę Piszczek, nie zabraknie też odrobiny ruchu i gimnastyki, a Ci, którzy uważają, że ich mamy mają już wystarczającą ilość pudełek, będą mogli dla nich przygotować ozdoby z koralików.

Bardzo proszę o potwierdzenie do dnia 5 maja obecności dzieci chętnych do wzięcia udziału w warsztatach na adres mailowy: barbara.barwacz@o2.pl lub pod nr tel. 501 315 758.

Przypominam adres:

Politechnika Krakowska, Wydział Mechaniczny, Instytut Inżynierii Materiałowej, Al. Jana Pawła II 37, budynek D, I p., sala D112
Picture
Picture

24 kwietnia odbyły się kolejne, V Naukowe Warsztaty dla Dzieci i Młodzieży z Zespołem Aspergera. Tym razem tematem były hydrożele, a gospodarzem było Laboratorium Polimerów Organicznych Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej. Dr inż. Stanisław Kuciel wyjaśnił, czym są hydrożele, jak się je robi i gdzie znajdują zastosowanie.

Uczestnikom warsztatów  zaprezentowano pokaz barwnych wzorców i wyrobów. Przekonali się, jak ważna jest rola barwników. Sami przygotowali dwa rodzaje hydrożelu: kisiel i galaretkę. Na koniec zaprezentowali rodzicom wytworzone przez siebie materiały, a z kulkami ulepionymi z hydrożeli mieli świetną zabawę.

Cieszy nas bardzo rosnące zainteresowanie warsztatami. Dziś uczestniczyło w nich 20-ścioro dzieci, wśród nich pięcioro nowych. Świadczy to o tym, że takie inicjatywy są potrzebne i że trzeba je rozwijać, rozwijając tym samym pasje i zainteresowania naszych pociech z zespołem Aspergera. 
Picture
Picture
Picture
Picture
Picture
Picture
Picture
Picture

V Naukowe Warsztaty dla dzieci i młodzieży z zespołem Aspergera – Hydrożele: czym są, jak się je robi i gdzie znajdują zastosowanie?

24 kwietnia, w piątek, o godz. 18.00 (Politechnika Krakowska, adres poniżej) odbędą się piąte z cyklu warsztatowe zajęcia dla dzieci. Tym razem gospodarzem będzie laboratorium 
Instytutu Inżynierii Materiałowej. Młodzi goście Politechniki Krakowskiej dowiedzą się, co to jest materiał polimerowy, jakie są możliwości ich wytworzenia, zobaczą też pokaz barwnych wzorców i wyrobów. Przekonają się jak ważna jest rola barwników. Sami przygotują dwa rodzaje hydrożelu: kisiel i galaretkę. Na koniec zaprezentują wytworzone przez siebie materiały polimerowe oraz możliwości ich wykorzystania. Czeka ich też świetna zabawa kulkami ulepionymi z hydrożeli.

Bardzo proszę o potwierdzenie do dnia 20 kwietnia obecności dzieci chętnych do wzięcia udziału w warsztatach na adres mailowy: barbara.barwacz@o2.pl lub pod nr tel 501 315 758.
W tym samym czasie odbędzie się spotkanie członków i sympatyków Stowarzyszenia „Jestem ZA”.
Przypominam adres:
Politechnika Krakowska, Wydział Mechaniczny, Instytut Inżynierii Materiałowej, Al. Jana Pawła II 37, budynek D, I p., sala D112


Picture


Prezes Barbara Barwacz-Mikuła w Radio Kraków:

http://www.radiokrakow.pl/rozmowy/zespol-aspergera-dar-czy-przeklenstwo/




Relacja telewizyjna (TVP Kraków) z ostatnich warsztatów:


http://krakow.tvp.pl/19494046/1-iv-2015-godz-1830
Picture

27 marca, pod okiem kamery ekipy telewizyjnej TVP Kraków, odbyły IV Naukowe Warsztaty dla dzieci z zespołem Aspergera. Tym razem tematem była praca robota, a gospodarzem był Zakład Zautomatyzowanych Systemów Produkcyjnych - Laboratorium Robotyki Politechniki Krakowskiej.
Uczestnicy warsztatów zapoznali się z robotami przemysłowymi i spawalniczymi, które montują samochody; zobaczyli cyber-rybę. Mgr inż. Ryszard Trela wraz ze studentami zaprezentowali dzieciom metody sterowania robotami oraz pokazali roboty w przekroju. Dzieci mogły też samodzielnie posterować robotem i  narysować zaprojektowany prze siebie rysunek.

Relacja w Kronice Krakowskiej już w następną środę, na inaugurację Światowego Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu.
Picture
Picture
Picture
Picture
Picture
Picture

Picture

IV Naukowe Warsztaty dla dzieci - Jak pracuje robot? 


27 marca, w piątek, o godz. 18.00 (Politechnika Krakowska, adres poniżej) odbędą się czwarte z cyklu warsztatowe zajęcia dla dzieci i młodzieży z zespołem Aspergera. tym razem gospodarzem będzie Zakład Zautomatyzowanych Systemów Produkcyjnych - Laboratorium Robotyki Politechniki Krakowskiej.
Uczestnicy warsztatów będą mogli zapoznać się z robotami przemysłowymi i spawalniczymi, które montowały samochody; zobaczyć jak działa cyber-ryba. Pracownicy Laboratorium zaprezentują metody sterowania robotami, pokażą robota w przekroju. Dzieci będą mogły też samodzielnie posterować robotem tak, by narysować dowolny rysunek.


Bardzo proszę o potwierdzenie do dnia 20 marca obecności dzieci chętnych do wzięcia udziału w warsztatach na adres mailowy: barbara.barwacz@o2.pl lub pod nr tel 501 315 758.
W tym samym czasie odbędzie się spotkanie członków i sympatyków Stowarzyszenia „Jestem ZA”.


Przypominam adres:
Politechnika Krakowska, Wydział Mechaniczny, Instytut Inżynierii Materiałowej, Al. Jana Pawła II 37, budynek D, I p., sala D112

Spotkanie w Ministerstwie Edukacji Narodowej - Szkoła powinna przejąć obowiązek prowadzenia zarówno edukacji, jak i terapii uczniów z zespołem Aspergera.

27 lutego przedstawiciele Stowarzyszenia „jestem ZA” wraz z ekspertem z Uniwersytetu Pedagogicznego spotkali się w MEN, by przedstawić postulat obligatoryjnego w okresie wczesnego wspomagania rozwoju oraz w klasach I-III przyzwania każdemu dziecku z ZA/autyzmem  nauczyciela pełniącego rolę terapeuty. Chcemy doprowadzić do modelu, w którym terapeuta cień będzie pracował indywidualnie z uczniem do czasu, kiedy stanie się on niezależny i samodzielny w funkcjonowaniu w szkole. W tym czasie pozostali nauczyciele i nauczyciel wspomagający (jeśli jest) wdraży się w pracę z uczniem z ZA i po zakończeniu pracy z terapeutą przejmie kontrolę nad procesem edukacji i terapii ucznia. Dopóki nie zostanie wprowadzony zawód nauczyciela terapeuty (o co będziemy wnioskować do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej), naszym postulatem jest, aby osoby, które pracować będą z uczniami z ZA posiadały określone kwalifikacje i doświadczenie, tj. tytuł magistra psychologii lub pedagogiki specjalnej, odbycie co najmniej jednego certyfikowanego szkolenia z zakresu terapii behawioralnej lub poznawczo-behawioralnej oraz doświadczenie w pracy z uczniami ZA i autyzmem.

W chwili obecnej, w większości szkół, uczniowie z ZA dodatkowe wsparcie otrzymują głównie od oligofrenopedagogów, którzy z założenia przygotowani są do pracy z uczniami z niepełnosprawnością intelektualną lub od nauczycieli zajmujących się pracą korekcyjno-kompensacyjną, przygotowanych do pracy wyrównawczej dla uczniów z trudnościami w uczeniu się. Uczniom w normie intelektualnej oraz z IQ powyżej przeciętnej oferuje się zajęcia wyrównawcze, a nie odpowiada się na ich podstawowe potrzeby terapeutyczne wynikające z zaburzeń umiejętności społecznych, komunikacyjnych i trudności emocjonalnych).

Brak terapii powoduje, że narastające trudności stają się w okresie dojrzewania i w życiu dorosłym przyczyną psychoz, fobii, depresji. Nie jest to jednak jednostkowy dramat rodzinny. Na braku systemowych rozwiązań traci całe społeczeństwo, ponieważ w Polsce nie wykorzystuje się potencjału intelektualnego, możliwości uczenia się osób z ZA oraz specyficznego, coraz bardziej docenianego w biznesie postrzegania świata.

Na spotkaniu rozmawialiśmy też o asystentach-cieniach dla dzieci z ZA (na razie brak przepisów prawnych, pozwalających na zatrudnianie takich osób), o metodologii opracowania IPET w oparciu o diagnozę funkcjonalną, o narzędziach diagnostycznych i rozliczaniu subwencji oświatowej przeznaczonej na dzieci niepełnosprawne.

III Naukowe Warsztaty dla dzieci z zespołem Aspergera odbyły się 12 lutego. Tym razem gospodarzem było laboratorium mikroskopii skaningowej . Młodzi goście Politechniki Krakowskiej dowiedzieli się, jak pracuje mikroskop, zobaczyli jak się przygotowuje preparaty (napylanie złotem włosa), jak bada się skład chemiczny materiału i oglądali obrazy próbek - np. muchy, szerszenia, gąbki, zeolitów, włosa - pod bardzo dużymi powiększeniami, od 20 do 10 tysięcy razy!  Uczestnicy warsztatów dokończyli też budowę - rozpoczętej na poprzednich zajęciach - piramidy z geopolimeru oraz pokryli ją białą okładziną z meta kaolinu (glinokrzemianu). 

Następne zajęcia zaplanowano w marcu, w Laboratorium Robotów i Manipulatorów.  Niebawem podamy dokładny termin, a już teraz serdecznie zapraszamy!
Picture
Picture
Picture
Picture
Picture
Picture

29 stycznia Centrum Informacji dla Rodziców Dzieci z Zespołem Aspergera przy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2 w Krakowie zorganizowało zajęcia ruchowe dla dzieci z zespołem Aspergera. Zajęcia poprowadzili studenci rehabilitacji.
W programie znalazły się m.in. tory przeszkód, rzucanie do celu, ćwiczenia indywidualne i zabawa z balonami. Studentom i Organizatorom serdecznie dziękujemy! Dzieci bawiły się znakomicie:)
Picture
Picture
Picture
Picture

Przypominamy, że 29 stycznia odbędzie się kolejne spotkanie Grupy Wsparcia dla Rodziców Dzieci z ZA. Zapraszamy na godz. 17.00 do Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej przy ul. Siewnej 23d.

23 stycznia odbyły się kolejne, kreatywne warsztaty dla dzieci z Zespołem Aspergera oraz ich rodziców i rodzeństwa. Przed pracą z farbami czekała nas porcja ruchu i zabawa z chustą Klanzy. Zachęciła ona do lepszego poznania się uczestników tych harców z kolorem, a towarzyszyło jej mnóstwo radości i wybuchów śmiechu.

Torby z tkaniny, ozdobione różnorodnymi hasłami i wzorami są ostatnio bardzo modne. Po dzisiejszych zajęciach będą je nosić także nasze dzieciaki. W trakcie zajęć - pod okiem instruktorki – wolontariuszki Izy Piszczek - można było zaprojektować i własnoręcznie pomalować taką właśnie płócienną torbę. Po szaleństwach z chustą Klanzy na sali zapanowała cisza, a zarówno dzieci, jak i ich rodzice w skupieniu poświęcili się dekorowaniu toreb. Efekty przeszły wszelkie oczekiwania: wspaniałe wzory, feeria barw, uśmiech zadowolenia na buziach młodych uczestników warsztatów oraz duma i szczęście w sercach rodziców.    

Już niebawem, 12 lutego, kolejne warsztaty naukowe, tym razem dzieci dowiedzą się, jak pracuje skaningowy mikroskop elektronowy i co można nim zbadać.  

Picture
Picture
Picture
Picture
Picture
Picture
Picture
Picture

„Nie ulega wątpliwości, że JESTEŚMY ZA” – powiedział wicemarszałek Wojciech Kozak podczas konferencji poświęconej pomocy osobom niepełnosprawnym w nowej perspektywie finansowej.

19 stycznia br. odbyła się w Krakowie, w siedzibie Centrum Psychoonkologii Konferencja „Pomoc dla osób niepełnosprawnych w nowej perspektywie finansowej na lata 2014-2020”, zorganizowana  przez Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Zespołem Aspergera i Ich Rodzin „jestem ZA” wspólnie ze Stowarzyszeniem Wspierania Onkologii UNICORN oraz Fundacją Pomocy Rodzinom i Chorym na Mukowiscydozę MATIO.  Konferencję otworzyła Barbara Stuhr członek Zarządu Stowarzyszenia Wspierania Onkologii Unicorn, a wzięli w niej udział m.in.:  wiceminister pracy i polityki społecznej Małgorzata Marcińska, wicemarszałek województwa Wojciech Kozak, dyrektor krakowskiego Oddziału PFRON Marcin Ślusarski, dyrektor Instytutu Pracy Socjalnej Uniwersytetu Pedagogicznego prof. Norbert Pikuła oraz przedstawiciele Wojewódzkiego i Grodzkiego Urzędu Pracy.

Głównym tematem konferencji była aktywizacja zawodowa  osób niepełnosprawnych i przewlekle chorych oraz możliwości pozyskania środków w tym zakresie w nowej perspektywie unijnej na lata 2014-2020. 

W województwie małopolskim prawie 12% ludności to osoby niepełnosprawne, zatrudnienie w tej grupie wciąż spada. Młodzi ludzie wchodzący na rynek pracy pozostawieni są sami sobie i najczęściej skazani na pomoc społeczną i uzależnienie od rodziny, podczas gdy poddani właściwej i szybko podjętej terapii i wsparci rozwiązaniami systemowymi, mogliby z powodzeniem rozpocząć pracę z korzyścią dla siebie, swoich bliskich, pracodawców oraz dla budżetu państwa. O takich właśnie rozwiązaniach systemowych rozmawialiśmy podczas konferencji. Do wykorzystania w nadchodzących latach są bardzo duże środki finansowe, postaramy się wykorzystać je tak, by przyniosły najlepszy efekt, odpowiednie przygotowanie do podjęcia pracy i zatrudnienie młodych niepełnosprawnych Małopolan.  

„Długotrwałe zatrudnienie dopasowane do zdolności intelektualnych oraz kwalifikacji zapewnia sobie jedynie niewielka grupa dorosłych z zespołem Aspergera – powiedziała w referacie pt. "Kompleksowa terapia dziecka niepełnosprawnego warunkiem samodzielnego funkcjonowania w społeczeństwie w kontekście osób z zespołem Aspergera” Barbara Barwacz-Mikuła, prezes Stowarzyszenia „Jestem ZA” . Ten fakt oznacza, że marnuje się wielki potencjał uzdolnionych pracowników,  podczas gdy polskie społeczeństwo potrzebuje korzyści płynących z pracy osób z zespołem Aspergera.  Wszyscy tracimy, gdy osoby z zaburzeniami spektrum autyzmu nie pracują i nie wnoszą wkładu w życie społeczne. Najwybitniejsze umysły świata, wynalazki, idee można przypisać osobom z cechami ZA. Jako przykład możemy podać  Alberta Einsteina i Vincenta van Gogha, którzy we wczesnym dzieciństwie mieli zaburzenia rozwojowe nazwane później zespołem Aspergera”.
Picture
Picture
Picture
Picture
Picture
Picture
Picture
Picture
Picture
Picture
Picture

III Naukowe Warsztaty dla dzieci - Jak pracuje skaningowy mikroskop elektronowy i co można nim zbadać? 

12 lutego, w czwartek, o godz. 18.00 (Politechnika Krakowska, adres poniżej) odbędą się trzecie z cyklu warsztatowe zajęcia dla dzieci. Tym razem gospodarzem będzie laboratorium mikroskopii skaningowej. Młodzi goście Politechniki Krakowskiej dowiedzą się, jak pracuje mikroskop, jak się przygotowuje preparaty, jak bada się skład chemiczny materiału i oglądną obrazy próbek pod bardzo dużymi powiększeniami (przykładowe zdjęcia w załączeniu, a na tych, którzy wykażą się największą wyobraźnią w tym, co można na tych zdjęciach zobaczyć, na warsztatach czekać będą nagrody). 

Uczestnicy warsztatów dokończą też budowę - rozpoczętej na poprzednich zajęciach - piramidy z geopolimeru. Pokryją ją na koniec białą okładziną z metakaolinu. Co to za minerał? Odpowiedź będzie można uzyskać już 12 lutego. 

Bardzo proszę o potwierdzenie do dnia 7 lutego obecności dzieci chętnych do wzięcia udziału w warsztatach na adres mailowy: barbara.barwacz@o2.pl lub pod nr tel 501 315 758.
W tym samym czasie odbędzie się spotkanie członków i sympatyków Stowarzyszenia „Jestem ZA”.

Przypominam adres:
Politechnika Krakowska, Wydział Mechaniczny, Instytut Inżynierii Materiałowej, Al. Jana Pawła II 37, budynek D, I p., sala D112


Picture
Picture
Picture

Warsztaty dla dzieci – Torba na mój bagaż doświadczeń i zabawy z chustą Klanzy

23 stycznia, o godz. 18.00 (Politechnika Krakowska, dokładny adres poniżej) odbędą się kreatywne warsztaty dla dzieci i młodzieży. Torby z tkaniny, ozdobione różnorodnymi hasłami i wzorami noszą i młodsi, i starsi.  W trakcie zajęć - pod okiem instruktorki – naszej wolontariuszki Izy Piszczek - będzie można zaprojektować i własnoręcznie pomalować takie właśnie torby. Do dyspozycji dzieci będą siatki, specjalne farby do malowania na tkaninach oraz różnorodne szablony. Jedynym ograniczeniem będzie fantazja.

Po pracy z farbami czekać nas będzie porcja ruchu i zabawa z chustą Klanzy. Zawsze dostarcza ona wielu wrażeń uczestnikom. „Naleśnik”, „potwór z Loch Ness”, „sztorm” – tym razem to nie o potrawy, dziwne stwory czy dramatyczne zjawiska atmosferyczne chodzi, ale o nazwy przykładowych zabaw z chustą.

Bardzo proszę o potwierdzenie do dnia 20 stycznia obecności dzieci chętnych do wzięcia udziału w warsztatach na adres mailowy: barbara.barwacz@o2.pl lub pod nr tel. 501 315 758.


Przypominam adres:
Politechnika Krakowska, Wydział Mechaniczny, Instytut Inżynierii Materiałowej, Al. Jana Pawła II 37, budynek D, I p., sala D112


KONFERENCJA „Pomoc dla niepełnosprawnych w nowej perspektywie UE na lata 2014-2020” 

Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Zespołem Aspergera i Ich Rodzin „jestem ZA” wspólnie ze Stowarzyszeniem Wspierania Onkologii UNICORN, Fundacją Pomocy Rodzinom i Chorym na Mukowiscydozę MATIO oraz Instytutem Pracy Socjalnej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie organizuje konferencję poświęconą możliwościom pozyskiwania środków na realizację projektów i zadań związanych z osobami niepełnosprawnymi i przewlekle chorymi, w tym kwestiom związanym z rynkiem pracy i aktywizacją zawodową.

Konferencja z udziałem m.in. Wiceminister Pracy i Polityki Społecznej Małgorzaty Marcińskiej  oraz Marszałka Wojewówdztwa Marka Sowy odbędzie się w Centrum Psychoonkologii, przy ul. Zielony Dół 4 w Krakowie, w dniu 19.01.2015, o godz. 10.30. 

Konferencja poświęcona będzie możliwościom pozyskiwania środków na realizację projektów i zadań związanych z osobami niepełnosprawnymi i przewlekle chorymi, w tym kwestiom związanym z rynkiem pracy i aktywizacją zawodową.

konferencja_agenda1.pdf
File Size: 265 kb
File Type: pdf
Download File


Świąteczne spotkanie i warsztaty ozdób choinkowych

W dniu 22 grudnia członkowie i sympatycy Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Zespołem Aspergera i Ich Rodzin „jestem ZA” spotkali się, by wspólnie złożyć sobie życzenia radosnych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku.

Izabela Piszczek, wolontariuszka z niespożytą energią i niezliczonymi pomysłami, zorganizowała dla dzieci warsztaty ozdób świątecznych. Rodzice równie aktywnie i z wielkim zapałem włączyli się w zdobienie bombek i  przekształcenie rolek papieru w fantastyczne Mikołaje. Cali w brokacie, oblepieni koralikami, pomazani farbami, ale ze zdobyczami w postaci własnoręcznie przygotowanych dekoracji świątecznych, zasiedliśmy do wspólnego stołu, by posilić się słodkościami i pokolędować przy akompaniamencie pianina. Zagrała na nim Natalia, a Iza zapewniła młodym kolędnikom marakasy. Moglibyśmy tam muzykować i śpiewać baaaardzo długo, ale niestety wszystko, co dobre kiedyś się kończy, więc i my musieliśmy się pożegnać aż do następnego razu. Przed nami kolejne naukowe warsztaty. Tym razem bogate w … eksperymenty i doświadczenia. 

Wolontariuszom bardzo dziękujemy za wysiłek włożony przygotowanie i przeprowadzenie warsztatów oraz całego świątecznego spotkania. Liczymy na Was w nadchodzącym Nowym 2015 Roku :)

Picture
Picture
Picture
Picture
Picture
Picture
Picture
Picture
Picture
Picture

Konferencja „Pomoc dla niepełnosprawnych w nowej perspektywie finansowej na lata 2014-2020”

W dniu 9 stycznia 2015 r., w Centrum Psychoonkologii, przy ul. Zielony Dół 4 w Krakowie, o godz. 14.00 Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Zespołem Aspergera i Ich Rodzin „jestem ZA” wspólnie ze  Stowarzyszeniem Wspierania Onkologii UNICORN, Fundacją Pomocy Rodzinom i Chorym na Mukowiscydozę MATIO oraz Instytutem Pracy Socjalnej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie organizuje konferencję poświęconą możliwościom pozyskiwania środków na realizację projektów i zadań związanych z osobami niepełnosprawnymi i przewlekle chorymi, w tym kwestiom związanym z rynkiem pracy i aktywizacją zawodową.

Do udziału w konferencji zapraszamy:  wiceminister pracy i polityki społecznej Małgorzatę Marcińską, marszałka województwa małopolskiego Marka Sowę oraz dyrektorów Wojewódzkiego, Grodzkiego oraz Powiatowego Urzędu Pracy.

Podczas konferencji szczególna uwagę chcemy zwrócić  na przedstawienie możliwości pozyskania przez indywidualne organizacje pozarządowe oraz ich partnerstwa funduszy na projekty związane z:
  • wsparciem zatrudnienia osób niepełnosprawnych
  • przeciwdziałaniem zagrożeniu ubóstwem i wykluczeniem społecznym
  • edukacją, w tym przede wszystkim edukacją włączającą oraz doradztwem zawodowym dla osób niepełnosprawnych
  • inwestycjami w infrastrukturę społeczną, służącą osobom niepełnosprawnym i przewlekle chorym
  • wspieraniem przedsiębiorczości społecznej i integracji zawodowej
  • dostosowaniem systemów kształcenia i szkolenia do potrzeb rynku pracy
  • poprawą zdolności do zatrudnienia osób znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy, w tym także opiekunów osób niepełnosprawnych
Picture

W dniu 22 grudnia, o godz. 18.00, w Instytucie Inżynierii Materiałowej Politechniki Krakowskiej (al. Jana Pawła II 37, I piętro, sala D112) odbędzie się spotkanie świąteczne członków i sympatyków Stowarzyszenia „jestem ZA”. Prosimy o potwierdzenie udziału do środy, 17 grudnia oraz zgłoszenie dzieci. Zorganizujemy dla nich, zarówno dla tych młodszych, jak i starszych– dzięki inicjatywie naszej nowej wolontariuszki - warsztaty ozdób świątecznych.


Serdecznie zapraszamy, do zobaczenia!
Picture

W dniu 12 grudnia, w Warszawie – z inicjatywy Pani wiceminister Małgorzaty Marcińskiej – odbyło się spotkanie trzech organizacji pozarządowych działających na rzecz osób niepełnosprawnych i przewlekle chorych. Poza Stowarzyszeniem „jestem ZA”, w spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Fundacji Pomocy Rodzinom i Chorym na Mukowiscydozę „MATIO” oraz Stowarzyszenia Wspierania Onkologii „UNICORN”.

Ministerstwo reprezentowała pani wiceminister M. Marcińska wraz z pracownikami Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego z panią dyrektor Magdaleną Świdnicką-Wołyńską na czele.

Głównym tematem spotkania było zawiązanie partnerstwa organizacji działających na rzecz młodych osób niepełnosprawnych w celu opracowania projektu gwarancji dla młodzieży na rynku pracy. Środki na ten cel dostępne będą zarówno w programie operacyjnym na lata 2014-2020 zarządzanym przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, jak i w Regionalnych Programach Operacyjnych.

Głównym celem projektu byłaby walka z wykluczeniem na każdym etapie rozwoju osoby niepełnosprawnej oraz stworzenie rynku pracy dla młodzieży niepełnosprawnej, dla rodziców osób zależnych oraz rynku usług dla obu tych grup.

Na początek stycznia zaplanowaliśmy konferencję poświęconą miejscu NGOsów w nowej perspektywie finansowej (Regionalny Program Operacyjny – Polityka Społeczna).

O szczegółach informować będziemy na bieżąco. 
Picture
Picture

Dziś gościliśmy w Instytucie Pracy Socjalnej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, którego dyrektorem jest prof. Norbert Pikuła.  

Dzisiejsze spotkanie było pierwszym, zapoczątkowującym współpracę Instytutu i Stowarzyszenia. O pierwszych efektach będziemy mogli napisać już niebawem.

Zachęcamy do zapoznania się ze stroną Instytutu, w którym spotkaliśmy ludzi wielkiego serca i pełnych energii do wspólnych działań.  

https://www.facebook.com/pages/Instytut-Pracy-Socjalnej-UP-w-Krakowie/556627764430513
Picture
Picture

W dniu 11 grudnia odbyły się drugie z cyklu warsztaty dla dzieci i młodzieży z zespołem Aspergera organizowane przez Stowarzyszenie „jestem ZA”. Tym razem gospodarzem było Laboratorium Polimerów Nieorganicznych Instytutu Inżynierii Materiałowej Politechniki Krakowskiej.

Uczestnicy warsztatów najpierw zapoznali się z historycznymi przekazami na temat budowy piramid oraz z teoriami, wynikającymi z najnowszych badań naukowych, które rzucają nowe światło na użyte materiały i technologie ich wznoszenia.

Następnie zobaczyli proces wytwarzania syntetycznych kamieni (geopolimerów) oraz sami wybudowali z tego materiału miniaturę piramidy.

Młodzi „naukowcy” już pytali o następne warsztaty, a emocje i zainteresowanie rosną z każdymi kolejnymi zajęciami.
Picture
Picture
Picture
Picture

ARiMR pomaga dzieciom z Zespołem Aspergera 

Sprzęt komputerowy dla „jestem ZA” Stowarzyszenia na Rzecz Osób z ZA i Ich Rodzin

W dniu 5 grudnia dyrektor Małopolskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Włodzimierz Okrajek przekazał na ręce Prezesa Stowarzyszenia „jestem ZA” Barbary Barwacz-Mikuły trzy zestawy komputerowe oraz urządzenie wielofunkcyjne (kserograf z drukarką). Sprzęt został wycofany z użytkowania przez ARiMR, a niepełnosprawnym dzieciom i młodzieży z Zespołem Aspergera posłuży do zajęć informatycznych oraz terapeutycznych. Dzieci ze słabym napięciem mięśniowym dłoni, mające problemy z pisaniem ręcznym, będą mogły przygotować prace domowe oraz je wydrukować. 

Komputery zapewnią też dostęp do Internetu i być może staną się początkiem internetowej kafejki Stowarzyszenia „Jestem ZA”.

Serdecznie dziękujemy!

Picture
Picture

I Warsztaty dla dzieci - Jak zbudowano egipskie piramidy? 

11 grudnia, o godz. 18.30 (adres poniżej), w czasie spotkania członków i sympatyków Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Zespołem Aspergera i Ich Rodzin "jestem ZA", odbędą się drugie z cyklu warsztatowe zajęcia dla dzieci. 


Tym razem gospodarzem będzie laboratorium polimerów nieorganicznych, a młodzi goście Politechniki Krakowskiej dowiedzą się, jak naprawdę zbudowano egipskie piramidy. Będą mogli też zbudować własną przy pomocy samodzielnie wytworzonych geopolimerów czyli sztucznych skał. 

Przez lata uważano, że piramidy egipskie zbudowano z olbrzymich, kamiennych bloków, które następnie niewolnicy wciągali po rampach i układali jeden na drugim. Prawie 30 lat temu Joseph Davidovits, dyrektor Instytutu Geopolimerów w St. Quentin, stwierdził jednak, że bloki są wykonane z pewnego rodzaju betonu, w skład którego weszły, m.in.: wapień, glina, wapno oraz woda. Już 11 grudnia uczestnicy warsztatów będą mogli sami rozwiązać tę zagadkę i przekonać się, że kamienie można zrobić samemu w laboratorium.

Bardzo proszę o potwierdzenie do dnia 8 grudnia obecności dzieci chętnych do wzięcia udziału w warsztatach na adres mailowy: barbara.barwacz@o2.pl lub pod nr tel 501 315 758.

Członkowie i sympatycy Stowarzyszenia „jestem ZA” spotkają się w tym samym czasie na podsumowaniu drugiego etapu prac nad projektem zmian systemu organizacji kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych.

Przypominam adres:
Politechnika Krakowska, Wydział Mechaniczny, Instytut Inżynierii Materiałowej, Al. Jana Pawła II 37, budynek D, I p., sala D112

Picture
Picture
Picture
Picture

JUŻ JUTRO I W SOBOTĘ w kinie 'Mikro' odbywa się IV Przegląd Filmów o autyzmie i zespole Aspergera z okazji Międzynarodowego Tygodnia Autyzmu

DZIWNY PRZYPADEK PSA NOCNĄ PORĄ - 21 listopada godz. 16:45

W KOSMOSIE NIE MA UCZUĆ - 21 listopada godz. 20:30

ODMIENIEC - 22 listopada godz. 17:00

ANTON JEST TUŻ OBOK - 22 listopada godz. 19:00 


13 listopada odbyły się pierwsze z cyklu warsztaty dla dzieci i młodzieży na Politechnice Krakowskiej. Tym razem nasze dzieciaki gościł Wydział Mechaniczny - laboratorium spawalnictwa. Zainteresowanie było ogromne, a dzieci niesłychanie dociekliwe w kwestii zgrzewania, cięcia palnikiem acytylenowo-tlenowym oraz plazmą i oczywiście spawania. Pracownicy PK nie mogli się nadziwić, że młodzi naukowcy zadawali pytania bardziej skomplikowane niż studenci. Sęk w tym jednak, że ten typ tak ma.  Dzieci z Zespołem Aspergera zadadzą wszystkie możliwe pytania i żadnego nie pozostawią bez odpowiedzi! :) Kolejne warsztaty w pracowni elektronowej mikroskopii skaningowej.

13 października odbyła się w Krakowie bardzo ważna konferencja poświęcona problemowi zatrudnienia rodziców mających niepełnosprawne dzieci pt „Jestem mamą. Nie rehabilitantką. Jestem tatą. Nie terapeutą.”

Poruszona została kwestia powrotu na rynek pracy, rozwiązań edukacyjnych, dostosowań oraz usług asystenckich, które w pewnym stopniu mogłyby pomóc rodzicom żyć w miarę normalnie, pracować i być przede wszystkim rodzicami...

Więcej o konferencji na stronie współorganizatora:
www.pomocdlarodzicow.pl

Już w najbliższą środę, 22 października w Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej nr 2 w Krakowie przy ul. Siewnej 23D, odbędzie się VI Meeting Edukacyjny pt. „Od kariery szkolnej do kariery zawodowej - Gimnazjum Integracyjne. I co dalej?” adresowany w szczególności do młodzieży niepełnosprawnej.

Szczegółowy program spotkania na stronie PPP2 w zakładce Aktualności.
www.poradnia2krakow.pl

Serdecznie zapraszamy!

Ministerstwo Edukacji Narodowej przyznało, że trzeba sprawdzić, czy środki z dodatkowej kwoty subwencji oświatowej są faktycznie przeznaczane na potrzeby uczniów niepełnosprawnych czy też trafiają na inne cele. To pierwszy krok na drodze do naznaczenia tych środków.

Link

O Zespole Aspergera także w literaturze popularnej! Znana powieściopisarka z Krakowa i moja  przyjaciółka – Agnieszka Krawczyk - wydała właśnie nową książkę, zatytułowaną „Dolina mgieł i róż”. Jedną z jej bohaterek uczyniła … 11-letnią dziewczynkę o imieniu Julinka.  Dziewczynka ma Zespół Aspergera. Autorka znakomicie oddała cechy charakterystyczne dla dzieci z takimi zaburzeniami.  Przydaje to powieści swoistego, prospołecznego klimatu. Książka cieszy się ogromną popularnością i zapewne wielu czytelników po raz pierwszy spotka się z tym właśnie tematem, a niektórzy z nich będą - być może chcieli - poszerzyć wiedzę w tym zakresie.

Serdecznie zachęcam do lektury „Doliny mgieł i róż”, to piękna, pełna optymizmu i delikatnego humoru opowieść o tym, że warto poszukiwać swojego prawdziwego JA, zagubionego w natłoku wydarzeń codziennego życia. O tym, że trzeba mieć odwagę otworzyć się na szczęście. Dodajcie do tego jeszcze urok wsi, miłosną historię i aromat róż, a historia gotowa.

Życzę przyjemnego czytania, a Tobie Agnieszko z całego serca dziękujemy!
Picture

Stowarzyszenie „jestem ZA”, działające na rzecz osób z Zespołem Aspergera i ich rodzin, gościło dziś (26.09.2014) na oficjalnej inauguracji swojej działalności Wiceministra Pracy i Polityki Społecznej Panią Małgorzatę Marcińską, pana Prezydenta  Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego, Dyrektora Wydziału Edukacji UM Krakowa panią Annę Korfel-Jasińską oraz Zastępcę Dyrektora Małopolskiego Oddziału PFRON Panią Magdalenę Nykiel. Uzgodniono tryb pracy nad projektem Stowarzyszenia z Ministerstwem Pracy. Wstępnie przewidziano powstanie grup roboczych w zakresach wymienionych w projekcie zmian systemowych zaproponowanych przez Stowarzyszenie. Prezydent zadeklarował pełną współpracę Urzędu w przygotowaniu i przeprowadzeniu stosownych zmian w Gminie Kraków oraz w najbliższym czasie pomoc przy wydaniu opracowanego przez Stowarzyszenie poradnika dla rodziców i lekarzy pierwszego kontaktu  w zakresie rozpoznawania objawów Zespołu Aspergera.

 Zarówno Pani Minister, jak i Pan Prezydent spotkali się również z dziećmi, tym niemniej dzieci bardziej  rozemocjonowała wizyta ekipy Kroniki Krakowskiej TVP, co zaowocowało wykonanymi ad hoc kamerami telewizyjnymi.
Picture
Picture
Picture

26 września w siedzibie Stowarzyszenia "jestem ZA", w Krakowie, przy ul. Siewnej 23d, o godz. 18.00 odbędzie się spotkanie z Ministrem Pracy i Polityki Społecznej Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. Spotkanie poświęcone będzie m.in. pracom nad zmianami finansowania organizacji kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Będziemy wdzięczni wszystkim osobom spoza Stowarzyszenia, które wybierają się na spotkanie z ministrem Kosiniakiem-Kamyszem o wcześniejszą informację. Pomoże nam to bardzo w logistyce i organizacji tego spotkania. Do zobaczenia!

Z OSTATNIEJ CHWILI
Otrzymaliśmy informację, że ministra Kosiniaka-Kamysza niestety nie będzie u nas w piątek, została zwołana nadzwyczajna komisja trójstronna i wszystkie spotkania z piątku musiał odwołać. Zastąpi go pani wiceminister Małgorzata Marcińska. Obecny będzie też wiceprezes Zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Marcin Horyń. Pojawi się również ekipa Kroniki Krakowskiej TVP.

Minister Kamysz przekazał nam, żebyśmy się nie cieszyli za bardzo, bo on nam tego wspólnego spotkania i tak nie odpuści.
Powered by Create your own unique website with customizable templates.